Business executive working with a laptop and connecting online

Praca zdalna – zarządzanie w praktyce

Postaw na dobrą komunikację.
Jeżeli musisz albo chcesz zdecydować się na możliwości, jakie oferuje praca zdalna, przede wszystkim masz za zadanie się upewnić, że każdy z zatrudnionych wie, jak ma działać oraz jakie są bieżące cele. Każdy z podwładnych powinien mieć precyzyjnie wytłumaczone swoje zadania, a ty jako przełożony najlepiej mu to objaśnisz rozmawiając na żywo. Przynajmniej masz czas na udzielenie wyjaśnień na pojawiające się z jego strony niejasne kwestie i wątpliwości. W przypadku zwyczajnych rozmów online wystarczy Skype, jednak przy liczniejszych grupach można pomyśleć o inwestycji w dające większe możliwości oprogramowanie. Gdy mają się odbywać szkolenia online taka opcja będzie najbardziej korzystna.

Jeżeli nie ma konieczności spotkań w formie konferencji, świetnie sprawdzą się wówczas komunikatory, takie jak Google Hangouts, Skype. Na co dzień nasi podwładni korzystają z firmowych telefonów i można zlecić im zainstalowanie komunikatora WhatsApp, o ile jeszcze go nie posiadają. To najprostsza forma komunikacji umożliwiająca również przesyłanie plików czy pozostawianie wiadomości głosowych. Zarządzanie pracą zdalną wymaga odmiennych metod komunikacji.

Realizowanie czasu pracy
Praca zdalna rządzi się swoimi prawami. Gdy zatrudnieni korzystają z notebooków firmowych, nierzadko instaluje się im całkowicie legalne oprogramowanie śledzące. W innym przypadku bardzo trudne jest sprawowanie rzeczywistej kontroli nad poświęconym wykonywaniu zadań czasie. Ogólnie widzimy, czy osoba zatrudniona jest tak samo wydajna co w siedzibie firmy. Powinna mimo wszystko każdego dnia zdawać raport dotyczący wykonanych czynności. Niektóre zawody umożliwiają wprowadzenie zadaniowego czasu pracy i jest to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na efekcie, a nie na czasie niezbędnym do jego osiągnięcia.

Leave a Reply