Asertywność jest niezwykle ważna zarówno w życiu osobistym jak i w życiu zawodowym. Jest to zachowanie, które pokazuje iż szanujemy siebie samych i nie damy się wykorzystywać. Asertywności można się nauczyć. Jeśli nie potrafimy odmawiać warto wybrać się na specjalne kursy z asertywności, które pomogą nam w wypracowaniu własnych postaw asertywnych. W ten sposób już nigdy nie damy się wykorzystywać.
Technik i metod asertywności można się nauczyć. Istnieje kilka sposobów na grzeczną ale stanowczą odmowę. Asertywna odmowa nie jest agresywna ani niemiła. Jest natomiast jasnym określeniem naszych myśli i ocen. Przy asertywnej odmowie warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest udzielenie informacji. Jeśli jakieś zachowanie nam nie odpowiada należy jasno i wyraźnie o tym powiedzieć. Jeśli mamy do czynienia z osobą kulturalną już zwrócenie uwagi przyniesie oczekiwany efekt. Większość ludzi nie chce być uznana za nieuprzejmych. Jeśli natomiast mimo zwracanej uwagi rozmówca nie zmienia swojego zachowania i nadal jest natrętny należy po raz kolejny stanowczo i zdecydowanie powiedzieć „nie”. Jeśli i to nie przyniesie skutku należy ostrzec o konsekwencjach jakie grożą rozmówcy, jeśli nie zmieni swojego postępowania. Jasne i wyraźne odmowy to jedyna skuteczna metoda działania.
Technik asertywnych jest kilka i warto znać te podstawowe, by móc wykorzystywać je w odpowiednim momencie. Metoda zdartej płyty jest przydana w przypadku osób, które nie rozumieją naszej odmowy i mimo to próbują wyegzekwować od nas pewne zachowania. Ciągłe wypowiadanie tego samego zdania w końcu przyniesie pożądany efekt. Drugą często stosowaną metodą jest technika jujitsu. Polega ona na odmawianiu w sposób stanowczy bez przeciwstawiania się argumentom rozmówcy. Pokazujemy w ten sposób, że rozumiemy jego potrzeby, ale odmawiamy, ponieważ mamy do tego prawo. Ta technika jest skuteczna jeśli stanowczo i wyraźnie, a jednocześnie uprzejmie przekażemy swój punkt widzenia. Nie bagatelizujemy problemu drugiej osoby, ale jednocześnie szanujemy swoje zdanie i swój czas.