man in black sweater using macbook pro

Kompetencje handlowca – krótki poradnik szkoleniowy

Bez wątpienia praca w handlu – bez względu na branżę – jest zawodem pełnym wyzwań, w którym nieustanna nauka pozwala nie tylko na zachowanie posady, ale również osobisty i zawodowy rozwój. Choć kursów i szkoleń oferowanych przez wiele placówek edukacyjnych, warto wybierać te, na których zdobywa się praktyczne kompetencje przydatne w trakcie pracy.

Jednym z najważniejszych elementów pracy w handlu jest rozwój kompetencji miękkich. To one odpowiadają za przebieg rozmów biznesowych, pozwalają na szybką i skuteczną argumentację oraz niwelowanie obaw klientów. Z pewnością rozwój sztuki przemówień, zdolności komunikacyjnych i umiejętności negocjatorskich zaowocują skuteczniejszą sprzedażą. Techniki sprzedaży i negocjacji przydadzą się na każdym etapie ścieżki zawodowej, jednak ich rozwój powinien rozpocząć się już podczas pierwszej pracy w handlu: inwestycja w szkolenia pomoże w szybszym zdobyciu awansu i pozwoli na kolejne stopnie zaawansowania w różnych dziedzinach sprzedaży.

Dobry handlowiec powinien także kompleksowo rozwijać swoją wiedzę branżową. W wielu przypadkach nie wystarczy znajomość oferty: sprzedawca musi doskonale znać także otoczenie konkurencyjne, nowinki branżowe, powinien także doskonale orientować się w zakresie tematyki, która nie dotyczy go bezpośrednio, jednak może skutecznie wpłynąć na sprzedaż. Dobry farmaceuta powinien więc umieć doradzić także produkty z zakresu kosmetyki czy medycyny alternatywnej, skuteczny diler samochodowy musi doskonale orientować się w kompatybilnych sprzętach i urządzeniach. Wiedza ta pozwala nie tylko sprzedać produkt, ale przede wszystkim zyskać wiernego i zadowolonego klienta, który może wrócić lub polecić usługi innym.

Bez względu na to, jakie szkolenia będziemy wybierać musimy pamiętać, że inwestycja zwróci się tylko, jeśli wykorzystamy całą wiedzę w praktyce. Szczególnie warte przemyślenia są praktyczne warsztaty, które czynnie rozwijają różne kompetencje i pomagają przezwyciężać bariery komunikacyjne, ulepszać techniki poprzez wykonywane ćwiczenia oraz bazują na wiedzy przekazywanej przez ekspertów w konkretnej dziedzinie.