Jakie są etapy drogi do zostania kierownikiem?

Jakie są etapy drogi do zostania kierownikiem?

Marzenie o stanowisku kierowniczym jest znacznie łatwiejsze do spełnienia, jeżeli wiemy w jaki sposób dążyć do zdobycia posady menedżerskiej. Warto pamiętać, że wiele zależy od tego na jakim stanowisku pracujemy.

Drogi do uzyskania awansu w każdej firmie mogą wyglądać nieco inaczej i warto o tym pamiętać. Wiele osób chce uzyskać awans, ale są i takie, które od razu próbują aplikować na stanowisko kierownicze. Bez względu na to czy aplikujemy na stanowisko kierownicze czy może liczymy na awans, musimy pamiętać o tym, że nieodzowne będzie nam doświadczenie zawodowe.

W ogłoszeniach o naborze na stanowisko kierownicze znajdziemy zazwyczaj informację, że wymogiem koniecznym jest posiadanie kilkuletniego doświadczenia. Oprócz doświadczenia, niezmiernie ważne jest także odpowiednie wykształcenie. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, do pracy na stanowisku kierowniczym wymagane jest przeważnie wyższe wykształcenie.

Dobrze byłoby zatroszczyć się również o znajomość języków obcych. Zazwyczaj niezbędna jest podstawowa znajomość przynajmniej jednego języka obcego, na przykład angielskiego. Pomocne będą również różnego rodzaju szkolenia i kursy, takie jak na przykład project management szkolenia.

Kierownik projektu musi bowiem pamiętać o tym, że odpowiada nie tylko za efekty swojej pracy, ale również za efekty pracy swoich podwładnych. Dzięki szkoleniom znacznie łatwiej będzie nam zdobyć oraz usystematyzować wiedzę potrzebną na stanowisku menedżerskim.

Należy również pamiętać, że do pracy na stanowisku kierowniczym koniecznie jest zazwyczaj posiadanie pewnych cech charakteru. Osoby z natury pewne siebie znacznie lepiej odnajdą się w pracy kierowniczej niż osoby nieśmiałe.

Szkolenia dla kierowników, zarówno tych początkujących jak i doświadczonych mogą nam pomóc również w zdobyciu umiejętności miękkich. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy szkolenia są certyfikowane. Certyfikat potwierdza nabycie przez nas umiejętności i może być wykorzystany w procesie tworzenia profesjonalnego CV.