Jakie istnieją sposoby negocjacji?

Jakie istnieją sposoby negocjacji?

Negocjacje – to zdecydowanie jest ważny element pracy w absolutnie każdej firmie czy korporacji. Nie mowa tu nawet o profesjonalnych firmowych negocjatorach, lecz o całej rzeszy innych osób, które przecież także na co dzień mają styczność z negocjacjami, a nawet nie są tego za bardzo świadome…

Negocjacje w różnych aspektach

Kto jeszcze negocjuje oprócz profesjonalnych negocjatorów? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z faktu, że każdego dnia negocjuje naprawdę wiele handlowców – oni muszą posiadać naprawdę szeroką znajomość technik negocjacji.

W końcu dzięki nim podpisywane są nowe umowy sprzedaży, znajdywanie są kontrahenci. Dalej – negocjują na co dzień kierownicy i szefowie firm – z dostawcami a propos terminu doręczenia dostawy, z kontrahentami, kiedy w końcu wywiążą się ze swoich powinności itp.

Możliwości można by tu wymieniać naprawdę sporo. Co więcej negocjują też kierownicy projektów, pracownicy, rekruterzy – słowem umiejętność negocjacji przydaje się w zasadzie na każdym stanowisku w firmie.

Sposoby negocjacji

Jakie są zaś takie podstawowe sposoby i techniki negocjacji? Jest ich naprawdę praktycznie nieskończenie dużo. Warto tu chociaż powiedzieć o słynnej dość strategii zwanej metodą inspektora Columbo.

Chodzi zasadniczo o to, że na początku negocjacji udajemy nieporadnych, nieogarniętych, prosimy co chwila o powtórzenie – a potem nagle okazuje się, że świetnie sobie radzimy z danym zagadnieniem!

Warto jeszcze poznać metodę zdechłej ryby – tu z kolei na początek proponujemy jakąś oburzającą dla drugiej strony cenę i propozycję i powoli schodzimy do tego, co my zaplanowaliśmy.

Szkolenie dla handlowców

Zasadniczo jednak takich technik i tricków jest naprawdę bardzo dużo Czy warto je wszystkie poznawać? Wszystkie może nie, niemniej jednak jak najbardziej należy poznać zasady i reguły negocjacji oraz różne sposoby, które zasadniczo pomagają nam osiągnąć sukces. Tu właśnie przyda się nam szkolenie dla handlowców, jak chociażby szkolenie telemarketing.