scrum-img-279.jpg

Jak zarządzać projektem scrum?

Scrum i agile – o tym zdecydowanie dzisiaj mówi się naprawdę dużo. Pytanie jednak pojawia się – jak w zasadzie zarządzać takim zespołem scrum? Co trzeba tutaj wiedzieć? Co jest istotne? Poniżej odpowiemy na te pytania…

Scrum i agile – co to jest?

Zanim jednak poruszymy temat tego, jak zarządzać scrum, warto powiedzieć nieco o tym, co to w ogóle jest agile oraz scrum. Otóż agile jest to sposób zarządzania projektami – zwinny, elastyczny, w pełni dostosowany do potrzeb szybko zmieniającego się rynku. Scrum zaś to jedna z jego metodyk. Na czym ona polega i jak wygląda zarządzanie zespołem scrum?

Scrum – zarządzanie

Przede wszystkim trzeba tu podkreślić, że oryginalny zestaw ról to już jest to, co naprawdę bardzo mocno wyróżnia scrum. Tutaj bowiem zasadniczo mamy do czynienia z trzema różnymi rolami. Przede wszystkim będzie to scrum master – niejako przewodnik duchowy dla wszystkich innych ról. Dalej jest product owner – ta osoba zajmuje się relacjami z klientem, negocjacjami i wszelkimi tego typu sprawami.

Reszta zespołu zaś to scrum developer – teoretycznie zwykli pracownicy, lecz praktycznie naprawdę świetnie wyszkoleni w swoim fachu oraz swoich zadaniach. Zasadniczo zatem już widać jedno, bardzo duże odstępstwo – otóż tutaj nie ma jednego lidera, tylko jego rola podzielona jest niejako w zasadzie na te trzy role, przy czym większość zadań lidera spada na scrum mastera i product ownera.

Zarządzanie takim zespołem zatem nie jest proste. Tym bardziej, że tutaj dochodzi jeszcze kwestia tego, że praca przebiega w dość specyficzny sposób. W zarządzaniu zwinnym bowiem zasadniczo chodzi o to, aby móc podejmować decyzje i wprowadzać zmiany jeszcze na dość późnym etapie realizacji projektu.

Szkolenia z zarządzania scrum

Podsumowując – jest to system bardzo wydajny, jednak trzeba się go nauczyć. Osoby, które chcą to zrobić, muszą zainwestować w odpowiednie szkolenia: szkolenie scrum developer, szkolenie product owner, szkolenia scrum master – w zależności od pełnionej przez siebie roli.

Leave a Reply