Team Of Architects Walking Outside Office

Jak wygląda praca scrum mastera i scrum developera?

Zwinne zarządzanie jest wyjątkowym systemem zarządzania, które przyjęło się na początku tego wieku i zrewolucjonizowało do tej pory stosowane modele zarządzania. Ciężko jest stwierdzić, jak chętnie firmy potrafią przestawić się na nowy model zarządzania po zapoznaniu się z kluczowymi informacjami dotyczącymi tego modelu.

Wiadomo, że firm wymagających od swoich pracowników znajomości Agile przybywa każdego roku, a więc agile project management szkolenie ma sens, ponieważ może zakończyć się egzaminem, który w przypadku pomyślnego zdania, zakończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego pracodawcy nabyte umiejętności i wiedzę.

To z kolei przyczynić się może do otrzymania wymarzonej pracy i to niekoniecznie w sektorze IT, lecz wszędzie tam, gdzie nacisk kładzie się na szybkie rozwiązywanie problemów, a klient i jego wymagania traktowane są z szacunkiem.

Szkolenia scrum proponują zastosowanie nowych narzędzi i podziału ról w zwinnych zespołach – na Product Ownera, Scrum Mastera i Scrum Developera. Znacząca różnica jest między pracą w charakterze scrum mastera, jak i developera.

Szkolenie scrum developer jest jednak polecane wszystkim członkom zespołu i bez znaczenia jest, kto jaką rolę będzie w zespole przyjmował choćby po to, by wzajemnie zrozumieć specyfikę swojej pracy i trzymać się zakresu przydzielonych obowiązków. Scrum Master w wielkim skrócie jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów – ale niekoniecznie tych, z którymi borykają się w wykonaniu swojej pracy developerzy.

Dla przykładu, problemem w projekcie IT może stać się wygasanie licencji niezbędnych do ukończenia projektu. Scrum Master jest odpowiedzialny za ich przedłużenie z uwzględnieniem korzystnych warunków finansowych. Z kolei developer również musi umieć rozwiązywać problemy, ale związane z jego ekspertyzą i rolą w zespole – jeśli jest to programista, problemy te będą natury związanej z pokonywaniem problemów programistycznych. Każdy członek zespołu scrum musi posiadać umiejętności samodzielnej pracy.

Leave a Reply